تصویر ثابت

مطلب انگیزشی،کنکوری ها،مشاوره درسی ،آنچه والدین باید بدانند،مشاور

گروه آموزشی راه دانشگاه

مطلب انگیزشی،کنکوری ها،مشاوره درسی ،آنچه والدین باید بدانند،مشاور خانواده،مشاوره و برنامه ریزی،کنکورسراسری

عنوان بنر

آگهی

عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس

مطالب پیشنهادی

مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی ( ویژه آزمون سراسری 1399 )

http://s8.picofile.com/file/8344253368/%D8%B1%D8%A7%D9%87_%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87.gif

http://s9.picofile.com/file/8361567768/%DA%AF%DB%8C%D9%81_468_%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF.gif

راه های ایجاد انگیزه درس خواندن

  • 8:30
  • 148 بازدید

Image result for ‫مطالعه درس در تابستان‬‎

تشویق به درس خواندن از طرف والدین یکی از اصلی ترین محرک های درس خواندن برای نوجوانان می باشد. اما بسیاری از والدین با وجود آن که شرایط را برای فرزندشان به بهترین شکل مهیا می کنند، از درس نخواندن فرزندشان شکایت دارند. هر والدی برای آن که فرزندی موفق داشته باشد از تمام توان و دانش خود استفاده می کند، 

تشویق به درس خواندن از طرف والدین یکی از اصلی ترین محرک های درس خواندن برای نوجوانان می باشد. اما بسیاری از والدین با وجود آن که شرایط را برای فرزندشان به بهترین شکل مهیا می کنند، از درس نخواندن فرزندشان شکایت دارند. هر والدی برای آن که فرزندی موفق داشته باشد از تمام توان و دانش خود استفاده می کند،

اما همیشه والدین روش های درستی به کار نمی برند. به همین منظور ما در ادامه این مطلب ابتدا علل بی علاقگی نوجوانان به درس خواند و سپس راه هایی برای تشویق نوجوانان به درس و مطالعه را ذکر کرده ایم. والدین علاوه بر این مسائل می توانند روش صحیح درس خواندن را به فرزندشان از ابتدای ورود به مدرسه یاد دهند.

علل بی علاقگی نوجوانان نسبت به درس خواندن

برای اینکه بتوانید فرزند خود را به درس و مدرسه علاقه مند کنید، ابتدا باید علت بی علاقگی و بی انگیزگی به درس را در فرزندتان شناسایی کنید. در واقع نداشتن درک درست از نوجوان باعث می شود نه تنها نتوانید او را به مسیر درست هدایت کنید، بلکه خودش می تواند تبدیل به عاملی شود که فرزندتان را بیش از هر چیزی از هدف خود دور می کند.

بی علاقگی نوجوانان به درس خواندن می تواند دلایل بسیار مختلفی داشته باشد، اما گاه درس نخواندن فرزندتان ناشی از ویژگی های مخصوص به این دوران و تجربه بحران هایی است که او در سن نوجوانی در حال تجربه کردن است.

بحران نوجوانی

بحران اصلی که یک نوجوان با آن رو به روست، بحران هویت می باشد. طی این بحران فرد تلاش می کند به این سوال اساسی پاسخ دهد که "من کیستم؟". در واقع فرزند شما می خواهد شخصیت مستقلی برای خود بیافریند و خود را به عنوان فردی با ویژگی های منحصر به فرد به دیگران معرفی کند.

کنترل کردن های پیایی، امر ونهی های مدام، توصیه ها و نصیحت های خانواده در این سنین به نوجوان شما این پیام را منتقل می کند که بر سر راه استقلال او قرار گرفته اید و در حقیقت نمی توانید به او برای حل بحران هویتش کمک کنید.

در واکنش به همین مسائل، کودکی که تا دیروز نیازمند تایید و توجه شما بود، امروز برای رسیدن به استقلال شخصی خود شروع به نافرمانی در برابر شما می کند و حرف هایتان را حتی در زمینه درس و آینده پذیرا  نیست. باید بدانید که نوجوانان دراین دوره برای کسب تایید و توجه کمتر سراغ والدین می روند به جای آن تلاش می کنند گروه های دوستی جدیدی تشکیل دهند و با رعایت ارزش های مربوط به هر کدام از این گروه ها از طرف اعضای گروه پذیرفته شوند.

برخی ویژگی خاص مربوط به دوران نوجوانی

یکی از ویژگی های مخصوص دوره نوجوانی ناتوانی در آینده نگری است. شاید فکر کنید این مشکل فقط مربوط به فرزند شماست و از این موضوع بسیار عصبانی باشید که چرا او به آینده خود اهمیتی نمی دهد و وقتش را به جای درس خواندن با کارهایی که سودی برای آینده او ندارد تلف می کند. اما باید بدانید این یکی از ویژگی های کاملا رایج در این دوره از زندگی فرزندتان می باشد و برخورد با آن مهارت های تربیتی مخصوص به خود را از جانب شما می طلبد.

نوجوان شما در این دوره کمتر به نقطه نظرهای دیگران اهمیت می دهد و بیشتر جهان را با نگاه خود می بیند. او دائما از خودش قهرمان سازی می کند و از همین روست که فکر می کند مشکلاتی که شما از آن ها صحبت می کنید هرگز برای او اتفاق نخواهد افتاد! 

همچنین نوجوانان نسبت به تصویر خود به دیگران، بسیار اهمیت می دهند. تحقیر و سرزنش از سوی معلمان و کادر آموزشی باعث می شود که نوجوان نتواند تصویر دلخواهش را به دیگران ارائه دهد و در نتیجه اعتماد به نفس او به شدت کاهش می یابد. به همین خاطر برای بازیابی اعتماد به نفس از دست رفته سعی می کند در محیط هایی قرار بگیرد که احتمال دریافت تایید و تحسین بیشتری دارد (مانند گروه دوستان) و از محیط هایی مانند مدرسه که به تصویر ایده آل ذهنی او آسیب می زند دوری کند.

چگونه نوجوانم را به درس علاقه مند کنم؟

1- به دنبال پاسخ های سریع و کوتاه مدت از طرف فرزند خود نباشید

نوجوان را وادار نکنید در همان لحظه تكالیف خود را حتی با بی دقتی و عجولانه انجام دهد. به جای این به او فرصت دهید پس از استراحتی كوتاه، با دقت و علاقه بیشتر به انجام كارها یا تكالیف مدرسه خود بپردازد.

2- نیازهای فرزندتان را در نظر بگیرید

گرفتن معلم خصوصی و انجام هزینه های زیاد تضمین کننده پیشرفت فرزندتان نیست. قبل از انجام هرکاری نیازهای فرزندتان را در نظر بگیرید، اگر او تلاش های زیادی انجام می دهد اما موفق نمی شود معلم خصوصی و کتاب های کمک درسی می توانند گزینه های خوبی باشند. اما اگر فرزند شما علاقه ای به تلاش درسی نشان نمی دهد؛ آنچه بیشتر از هر چیزی می تواند به او کمک کند برقراری ارتباط درست و درک علل بی انگیزگی اوست.

3- بیشتر گوش شنوا باشید

فرزند نوجوان شما در این دوره دست به کاوش و کشف استعدادهایش می زند تا هویت اصلی خود را پیدا کند. به همین دلیل ممکن است گرایشات غیر درسی در این دوره برای او اهمیت بیشتری پیدا کند. توجه داشته باشید که نهایتا این موفقیت فرزند شماست که اهمیت دارد و تحصیل تنها یکی از راه های رسیدن به این امر می باشد. برای آن که او را به درس علاقه مند کنید سایر استعدادهای او را کور نکنید! فرزند شما در این دوره به والدینی نیاز دارد که انتخاب های او را ببیند، برای وجود مستقلش و همه استعدادهای او اعم از درسی و غیر درسی اهمیت قائل است.

4- با انتظارات بالای خود موفقیت های او را نادیده نگیرید

به جای تمرکز بر شکست های فرزندتان نقاط قوت او را ببینید. سعی کنید انتظاراتی در سطح متوسط از فرزندتان داشته باشید. اگر انتظارات شما همیشه در حد بسیار بالایی باشد، فرزندتان در هر حال احساس شکست و عدم موفقیت خواهد داشت، چرا که هیچ وقت نمی تواند انتظارات شما را برآورده کند.

5- همه نوجوانان شبیه به هم نیستند

همه نوجوانان در دوره نوجوانی مشکلات یکسانی را تجربه نمی کنند. مثلا اگر فرزند شما در آینده نگری دچار مشکل شده، او را با سایر افراد مقایسه نکنید. به جای سرزنش و تحقیر نوجوان خود، او را درک کنید و سعی کنید آگاهی او را در مورد این مرحله از زندگیش بالا ببرید.

تنها والدین نیستند که نیازمند کسب مهارت های متناسب با سن و مشکلات مخصوص فرزندشان می باشند بلکه هر کسی باید در هر دوره ای از زندگی به سطح متناسبی از مهارت های رفتاری دست پیدا کند تا بتواند در مسیر رشد خود از پس بحران های پیش رو بر بیاید و بهترین مسیر را برای زندگی خود انتخاب کند. در نتیجه اگر فرزندتان در کسب این مهارت ها دچار مشکل شد به جای سرزنش و بحث از یک فرد آگاه کمک بگیرید. مشاوره خانواده برای خانواده هایی که فرزندانی در سنین نوجوانی دارند، بسیار مفید می باشد.

مطالب مرتبط:
لایک : 0
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]

عنوان باکس

عنوان باکس

گالری تصاویر

طراح قالب:  سایت ستاپ