تصویر ثابت

کاهش استرس با مدیتیشن

گروه آموزشی راه دانشگاه

راهی سریع و آسان برای کاهش استرس اگر استرس باعث شده همیشه مضطرب و نگران باشید، مدیتیشن را امتحان کنید. حتی چند دقیقه مدیتیشن می‌تواند آرامش را به شما برگرداند. مدیتیشن می‌تواند استرس روزانه شما را برطرف کرده و برایتان آرامش درونی بیاورد. اگر استرس باعث شده همیشه مضطرب و نگران باشید، مدیتیشن را امتحان کنید. حتی چند دقیقه مدیتیشن می‌تواند آرامش را به شما برگرداند. هرکسی می‌تواند مدیتیشن انجام دهد. مدیتیشن راهی بسیار آسان و بدون هزینه است و به هیچ وسیله خاصی هم نیاز ندارد. مدیتیشن…

عنوان بنر

آگهی

عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس

مطالب پیشنهادی

مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی ( ویژه آزمون سراسری 1399 )

http://s8.picofile.com/file/8344253368/%D8%B1%D8%A7%D9%87_%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87.gif

http://s9.picofile.com/file/8361567768/%DA%AF%DB%8C%D9%81_468_%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF.gif

کاهش استرس با مدیتیشن

  • 23:32
  • 429 بازدید

راهی سریع و آسان برای کاهش استرس

اگر استرس باعث شده همیشه مضطرب و نگران باشید، مدیتیشن را امتحان کنید. حتی چند دقیقه مدیتیشن می‌تواند آرامش را به شما برگرداند.

http://www.uplooder.net/img/image/11/51d064f9a00242440779d8c85c256c92/3.jpg

مدیتیشن می‌تواند استرس روزانه شما را برطرف کرده و برایتان آرامش درونی بیاورد.

اگر استرس باعث شده همیشه مضطرب و نگران باشید، مدیتیشن را امتحان کنید. حتی چند دقیقه مدیتیشن می‌تواند آرامش را به شما برگرداند.

هرکسی می‌تواند مدیتیشن انجام دهد. مدیتیشن راهی بسیار آسان و بدون هزینه است و به هیچ وسیله خاصی هم نیاز ندارد. مدیتیشن را می‌توانید هرکجا که هستید هم انجام دهید - چه وقتی برای پیاده‌روی بیرون رفته‌اید، چه سوار اتوبوس هستید، در مطب دکتر منتظرید یا حتی در وسط یک جلسه کاری بسیار سخت هستید.

مدیتیشن چیست؟

هزاران سال است که انسان‌ها مدیتیشن انجام می‌دهند. در ابتدا روشی برای درک عمیق‌تر نیروهای مقدس و مرموز زندگی بوده است و این روزها برای تمدد اعصاب و کاهش استرس استفاده می‌شود.

مدیتیشن یک روش درمانی ذهنی-جسمی به شمار می‌رود که حالت عمیقی از آرامش را در ذهن ایجاد می‌کند.

مدیتیشن: راهی سریع و آسان برای کاهش استرس

در طول مدیتیشن شما توجه‌تان را متمرکز کرده و جریان افکار مختلف‌تان را که ذهنتان را درگیر کرده و باعث استرس‌تان شده است، کنار می‌گذارید. این عمل موجب تقویت جسم و ذهن شما می‌شود.

فواید مدیتیشن

مدیتیشن می‌تواند به شما احساس آسایش، آرامش و تعادل دهد و هم برای سلامت روحی و هم جسمی‌تان مفید باشد. فواید مدیتیشن بعد از اتمان آن جلسه تمرینتان تمام نمی‌شود و باعث می‌شود در طول روز آرامش بیشتری داشته و حتی مشکلات جسمانی‌تان را هم بهتر می‌کند.

مدیتیشن و سلامت روحی و احساسی

وقتی مدیتیشن انجام می‌دهید، اطلاعاتی که هر روز در ذهنتان انباشته شده و موجب استرس‌تان می‌شود را پاک می‌کنید.

فواید روحی مدیتیشن عبارتند از:

- ایجاد یک رویکرد جدید در شما در موقعیت‌های استرس‌زا

- ایجاد مهارت‌هایی برای کنترل استرس

- بالا بردن خودآگاهی

- تمرکز بر زمان حال

- کم کردن احساسات منفی

مدیتیشن و بیماری

اگر دچار مشکل جسمانی باشید، به‌ویژه مشکلات جسمی که با استرس وخیم‌تر می‌شوند، مدیتیشن می‌تواند کمکتان کند.

بااینکه تحقیقات متعددی فواید مدیتیشن بر سلامتی را تایید کرده‌اند، بعضی محققان اعتقاد دارند که هنوز نمی‌توان نتیجه‌گیری دقیقی از تاثیرات و فواید مدیتیشن بر بیماری‌ها اعلام کرد.

با در نظر گرفتن این مسئله، بعضی تحقیقات نشان داده‌اند که مدیتیشن می‌تواند بر علائم بیماری‌های زیر تاثیر مثبت داشته باشد:

- اختلالات اضطراب

- آسم

- سرطان

- افسردگی

- بیماری قلبی

- فشارخون بالا

- درد

- مشکلات خواب

اگر دچار یکی از این مشکلات هستید، حتماً درمورد فواید و مضرات استفاده از مدیتیشن با پزشکتان صحبت کنید. در بعضی موارد، مدیتیشن می‌تواند علائم مربوط به بعضی مشکلات جسمی و روحی را بدتر کند.

مدیتیشن جایگزین درمان پزشکی نیست اما می‌تواند در کنار آن به بهبودی شما کمک کند.

انواع مدیتیشن

مدیتیشن و تکنیک‌های تمدداعصاب انواع و اقسام مختلفی دارند که همه آنها یک هدف که ایجاد آرامش درونی است را دنبال می‌کنند.

روش‌های انجام مدیتیشن

مدیتیشن هدایت‌شده. این نوع مدیتیشن گاهی‌ تجسم‌سازی هدایت‌شده خوانده می‌شود، روشی است که در آن فرد تصاویری از محل‌ها و موقعیت‌ها که برایش آرامش‌بخش است را تجسم می‌کند. تا جاییکه می‌تواند باید از حواس خود مثل بویایی، بینایی، شنوایی و لامسه استفاده ‌کند. این کار توسط یک مربی هدایت می‌شود.

مدیتیشن مانترا. در این نوع مدیتیشن، یک کلمه یا عبارت را به آرامی تکرار می‌کنید تا افکار منحرف‌کننده از ذهنتان دور شود.

مدیتیشن تمرکزی. این نوع مدیتیشن براساس متمرکز بودن یا بالا بردن هوشیاری و آگاهی از زندگی در زمان حال انجام می‌شود.

مدیتیشن: راهی سریع و آسان برای کاهش استرس

چی‌گونگ. در این روش مدیتیشن، ریلکسیشن، حرکات فیزیکی و تمرین تنفس عمیق با هدف ایجاد آرامش و تعادل ادغام شده است که بخشی از پزشکی سنتی چین بوده است.

تای‌چی. یک نوع ورزش رزمی سبک چینی است که در آن یکسری حرکات را همراه با تمرین تنفس عمیق با آرامش انجام می‌دهید.

مدیتیشن متعالی. یک روش مدیتیشن آسان و طبیعی است که در آن در دلتان یک کلمه، صدا یا عبارت را به روشی خاص تکرار می‌کنید. این نوع مدیتیشن به بدنتان این امکان را می‌دهد که به وضعیت استراحت بسیار عمیق فرو رفته و ذهنتان به آرامش درونی برسد، بدون اینکه به تمرکز یا تلاش خاصی نیاز داشته باشید.

یوگا. در این روش یکسری حرکات و وضعیت‌ها و تمرینات تنفس کنترل‌شده داریم که به افزایش انعطاف‌پذیری بدن و آرامش ذهنتان کمک می‌کند. با انجام این حرکات که مستلزم تعادل و تمرکز هستند، توجهتان به روز پرمشغله‌ای که داشته‌اید یا خواهید داشت کمتر شده و بیشتر روی حرکت تمرکز خواهید کرد.

مولفه‌های مدیتیشن

انواع مختلف مدیتیشن ویژگی‌های مختلفی دارد که به تمدد اعصاب شما کمک می‌کند. این ویژگی‌ها براساس اینکه از چه راهنمایی‌هایی استفاده می‌کنید یا استادتان کیست متفاوت هستند. بعضی از متداول‌ترین این ویژگی‌ها عبارتند از:

توجه متمرکز. متمرکز کردن توجهتان یکی از مهمترین ویژگی‌های مدیتیشن است. اینکار است که باعث می‌شود ذهنتان از چیزهایی که حواستان را پرت کرده و موجب استرس و نگرانی‌تان می‌شود آزاد کنید. می‌توانید روی یک شیء خاص، یک تصویر، یک عبارت یا حتی تنفستان تمرکز کنید.

تنفس راحت. در این تکنیک تنفستان باید عمیق و با سرعتی یکنواخت باشد و از عضلات دیافراگم خود برای باز کردن ریه‌هایتان استفاده کنید. هدف این است که تنفستان را آرام‌تر کرده، اکسیژن بیشتری را داخل ریه کشیده و استفاده از عضلات شانه‌ها، گردن و بالاسینه‌تان را موقع تنفس کمتر کنید تا بتوانید تنفس بهتری داشته باشید.

محیط آرام. اگر به تازگی شروع کرده‌اید، اگر در محیطی آرام باشید که حواستان به چیزی  مثل تلویزیون، رادیو، یا تلفن پرت نشود، تمرین مدیتیشن برایتان راحت‌تر خواهد بود. هرچه مهارتتان در مدیتیشن بالاتر رود، می‌توانید در هر جا که دوست داشتید، حتی محیط‌های پراسترس و تنش مثل پشت ترافیک، یک جلسه کاری یا صف نانوایی این کار را انجام دهید.

وضعیت راحت. مدیتیشن را می‌توانید در هر وضعیتی، نشسته، خوابیده، ایستاده، در حال راه رفتن یا هر وضعیت دیگر انجام دهید. فقط کافی است که در آن وضعیت احساس راحتی کنید تا بتوانید از مدیتیشن خود بهترین فایده را ببرید.

روش‌هایی برای انجام مدیتیشن روزانه

اجازه ندهید فکر مدیتیشن «صحیح» استرس‌تان را بیشتر کند. اگر دوست داشته باشید می‌توانید در مراکز مدیتیشن و کلاس‌های گروهی آن شرکت کنید تا مربی راهنمایی‌تان کند. اما خودتان هم می‌توانید به سادگی آن را یاد بگیرید.

می‌توانید مدیتیشن را برحسب سبک زندگی‌تان به صورت رسمی یا غیررسمی انجام دهید. بعضی‌ها آن را جزء برنامه روزانه خود قرار می‌دهند. مثلاً در آغاز و پایان هر روز یک ساعت مدیتیشن انجام می‌دهند. اما حتی چند دقیقه زمان باکیفیت هم برای انجام مدیتیشن کافی است.

در زیر به راه‌هایی برای تمرین مدیتیشن در هر فضایی که خودتان بخواهید اشاره می‌کنیم:

عمیق نفس بکشید. این تکنیک برای کسانیکه تازه شروع کرده‌اند عالی است زیرا تنفس یک عملکرد طبیعی بدن است.

همه حواستان را روی تنفستان متمرکز کنید. روی احساستان تمرکز کرده و به صدای داخل کشیدن و بیرون دادن نفستان گوش دهید. عمیق و آرام نفس بکشید. وقتی حواستان به جایی پرت شد، به آرامی دوباره آن را به تنفستان برگردانید.

* استاد جلال الدین قوام

لایک : 0
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]

عنوان باکس

عنوان باکس

گالری تصاویر

طراح قالب:  سایت ستاپ