تصویر ثابت

کنکور, مشاوره , برنامه ریزی, راه دانشگاه,کنکور سراسری , کنکور98

گروه آموزشی راه دانشگاه

کنکور,مشاوره,برنامه ریزی,کنکور98

عنوان بنر

آگهی

عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس

مطالب پیشنهادی

مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی ( ویژه آزمون سراسری 1399 )

http://s8.picofile.com/file/8344253368/%D8%B1%D8%A7%D9%87_%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87.gif

http://s9.picofile.com/file/8361567768/%DA%AF%DB%8C%D9%81_468_%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF.gif

برنامه ریزی درسی و تکنیک های حفظ تمرکز

  • 23:29
  • 262 بازدید

Image result for ‫تمرکز کنکوری‬‎

یکی از رمزهای موفقیت در کنکور، داشتن برنامه ریزی دقیق و منسجم برای مطالعه درس های پایه و پیش دانشگاهی برای کنکور است.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ،کنکور یکی از آزمون های مهم زندگی هر فرد و جزو خاطرات فراموش نشدنی ماست که موفقیت در آن به عوامل مختلف و متنوعی بستگی دارد؛ یکی از فاکتورهای موفقیت، داشتن برنامه ریزی مناسب و دقیق است تا ضمن ذخیره سازی زمان و مرور تمام درس ها در سال کنکور، بتوان با آرامش کامل و اعتماد به نفس بالا در این آزمون سرنوشت ساز شرکت و به نتیجه ای مطلوب و مورد قبول دست پیدا کرد. 

برای اینکه بدانید کنکور غولی نیست که شما در ذهن ساخته اید و می توان با آرامش کامل و برنامه ریزی مناسب شبیه یک آزمون معمولی با آن رفتار کرد؛ قصد داریم از این پس با بسته های ویژه کنکوری ها شما را با نکات مهم و مطالب کلیدی کنکور آشنا کنیم تا ضمن رسیدن به آرامش و دوری از استرس، تمام روش های رسیدن به موفقیت را کسب کنید و نتیجه مطلوب و قابل قبولی را در کنکور به دست آورید. 

برای بررسی راه های رسیدن به پیروزی و کامیابی در کنکور با سروش سعیدی مشاور تحصیلی گفت وگو کردیم که در ادامه مشروح آن را می خوانید. 

سروش سعیدی مشاور تحصیلی در گفت وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ، درباره بهترین روش برنامه ریزی کنکوراظهار کرد: قطعا برای موفقیت در کنکور بهترین کار این است که مطالعه و برنامه ریزی درسی از تابستان آغاز شود؛ برای این منظور باید حتما در یک آزمون ثبت نام کرد و مطالعه را با آزمون پیش برد. 

وی افزود: نوع آزمونی که داوطلبان در آن شرکت می کنند فرقی ندارد و مهم این است که هر ۲ یا ۳ هفته یکبار که آزمون برگزار می شود، داوطلب بتواند مطالب مربوط به آن آزمون را مطالعه کند و با آن پیش برود. 

زمان مناسب جمع بندی درس های کنکور 
سعیدی درباره بهترین و مناسب ترین زمان برای جمع بندی دروسی که مطالعه می شود، گفت: زمان های مناسب و منطقی برای جمع بندی دروس کنکورآخر تابستان یعنی شهریورماه، دی ماه و ایام عیدنوروز است. 

بیشتر بخوانید 

این مشاور تحصیلی بیان کرد: معمولا افرادی که در برنامه ریزی درسی و مطالعه خود از یک مشاور کمک و راهنمایی می گیرند و با روال او پیش می روند، آخر تابستان پایه دهم و یازدهم را جمع بندی و در دی ماه نیم سال اول پایه دوازدهم را مطالعه می کنند. 

برنامه ریزی درست مطالعه برای موفقیت در کنکور 
وی اظهار کرد: برنامه ریزی مطالعه باید به گونه ای باشد که تا عیدنوروز کل درس ها یک دور خوانده شده باشد، ایام عید نوروز هم فرصت مناسبی برای مرور درس ها، جمع بندی و آزمون است؛ بعد از عید هم این روند ادامه دارد و داوطلبان به مرور درس ها و آزمون می پردازند. 

سعیدی افزود: این برنامه ریزی یک سیستم کلی برای کنکور و دانش آموزانی است که خوب و مفید کار می کنند؛ در حالت های خاص که دانش آموزان مطالعه برای کنکور را دیرتر شروع می کنند ، چون فرصت زیادی را از دست داده اند باید فشردگی بیشتری را در برنامه هایشان قرار دهند و کار بیشتری انجام دهند. 

محدود شدن فعالیت های فوق برنامه در سال کنکور 
این مشاور تحصیلی بیان کرد: اگر داوطلبان می خواهند نتیجه ای مطلوب و ایده آل را در کنکور به دست آورند، باید در سال کنکور تعدادی از فعالیت های فوق برنامه خود را حذف کنند. یعنی برنامه هایی که همیشگی و دائمی است به طور موقت در ایام کنکور حذف و برنامه های مقطعی و دوره ای محدود و کمرنگ می شود. 

وی افزود: در این حالت برنامه هایی از قبیل بیرون رفتن با دوستان و ارتباطات کمتر می شود، به طور مثال دیدار دوستان از هفته ای یکبار به ۳هفته یکبار تبدیل می شود؛ همچنین شرکت و برگزاری مهمانی های خانوادگی محدود می شود. 

بیشتر بخوانید 

سعیدی اظهار کرد: در سال کنکور سیستم قرنطینه ای که در آن دانش آموزان فقط مشغول درس خواندن هستند به هیچ وجه توصیه نمی شود، زیرا اگر دانش آموزان با این سیستم درس بخوانند احتمال کم آوردن و خسته شدن در میانه راه بسیار زیاد است. 

روش های طلایی برای افزایش تمرکز در مطالعه کنکور 
این مشاور تحصیلی گفت: برای تمرکز کردن و بالا بردن کیفیت مطالعه رعایت چند نکته ضروری است؛ اول اینکه اگر داوطلبان سال های قبل از کنکور خود را آماده نکرده اند و پیش دانشگاهی اولین سالی است که قصد مطالعه به طور جدی را دارند، توصیه می شود دوره های مطالعه روزانه را از زمان های کوتاه یعنی ۴۵ دقیقه تا یک ساعت شروع کنند و ۲ هفته یکبار زمان مطالعه خود را ۱۵ دقیقه افزایش دهند. 

وی افزود: به عبارت دیگر مطالعه از ۴۵ دقیقه آغاز می شود، سپس یک ساعت، یک ساعت و ۱۵ دقیقه و در نهایت یک ساعت و نیم ادامه پیدا می کند. در بین هر بازه زمانی باید یک ربع استراحت قرار داده شود. 

سعیدی بیان کرد: زمان بهینه ای که یک انسان معمولی می تواند اطلاعات دریافت کند بین ۷۵ تا ۹۰ دقیقه متغیر است و بیش از این مدت زمان راندمان و بازدهی لازم وجود ندارد؛ بنابراین دوره مطالعه داوطلبان نباید بیش از ۹۰ دقیقه باشد. 

این مشاور تحصیلی اظهار کرد: در بسیاری از موارد مشاهده می شود داوطلبان کنکور به مدت ۴ تا ۵ ساعت بدون وقفه درس می خوانند؛ این کار باعث خستگی و بی حوصلگی آنها می شود، همچنین راندمان مطالعه را تقریبا نصف می کند. 

تلفن همراه؛ مهم ترین عامل کاهش تمرکز داوطلبان کنکور 
وی گفت: نکته دوم برای افزایش تمرکز این است که داوطلبان باید هر عاملی که باعث بر هم زدن تمرکز آن ها می شود را از خود دور کنند. در زمان حال مخرب ترین و بدترین عاملی که باعث از دست رفتن تمرکز می شود تلفن همراه، شبکه های اجتماعی و بازی های مختلف است. 

سعیدی افزود: بنابراین تلفن همراه که مهم ترین عامل برهم زدن تمرکز است باید به طور کامل از محیط مطالعه دور شود تا دانش آموز بتواند با آرامش و تمرکز بیشتری به مرور درس ها بپردازد. 

این مشاور تحصیلی بیان کرد: عامل سومی که در تمرکز داوطلبان اثر دارد محیط و موقعیت مطالعه کردن است؛ برای درس خواندن داوطلبان حتما باید پشت میز بنشینند زیرا این بهترین و باکیفیت ترین حالت مطالعه است؛ درس خواندن به صورت درازکش روی زمین یا تخت و هنگام راه رفتن توصیه نمی شود و کاربرد آن فقط در مواقع و حالت های خاص است. 

وی اظهار کرد: عامل آخری که ممکن است تمرکز داوطلبان هنگام مطالعه را از بین ببرد، فرورفتن در فکر و خیال و مشغول شدن ذهن به مواردی غیر از درس است. بهترین کار برای مقابله با این امر چسباندن یک کاغذ کوچک در کنار میز مطالعه است، در این حالت هر فکری که به ذهن آمد روی آن برگه نوشته و در زمان دیگری به آن پرداخته می شود. 

سعیدی افزود: یادداشت افکار متفرقه بر روی برگه کوچک علاوه بر اینکه باعث تمرکز بیشتر بر روی درس خواندن می شود، کیفیت و راندمان مطالعه را هم بالا می برد.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

مطالب مرتبط:
لایک : 0
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]

عنوان باکس

عنوان باکس

گالری تصاویر

طراح قالب:  سایت ستاپ